سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠٠
 En
پرتال استانداری
اخبار > فاز نهایی آب شیرین کن 100 هزار مترمکعبی بندرعباس آماده افتتاح است/فاز اول طرح تأسیسات فاضلاب میناب افتتاح می‌شود/افزایش هشت برابری ظرفیت شیرین سازی آب در هرمزگان در دولت های یازدهم و دوازدهم/هرمزگان به زودی یکی از استان های موفق به لحاظ تأمین آب شرب پایدار می شود


نسخه چاپي
ارسال به دوست
شماره خبر:٢٤٦٨٣
تاریخ:چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠

استاندار هرمزگان خبر داد:
فاز نهایی آب شیرین کن 100 هزار مترمکعبی بندرعباس آماده افتتاح است/فاز اول طرح تأسیسات فاضلاب میناب افتتاح می‌شود/افزایش هشت برابری ظرفیت شیرین سازی آب در هرمزگان در دولت های یازدهم و دوازدهم/هرمزگان به زودی یکی از استان های موفق به لحاظ تأمین آب شرب پایدار می شود

استاندار هرمزگان از آمادگی استان برای افتتاح چند طرح مهم آبرسانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی در نشست بررسی وضعیت پروژه های آب و فاضلاب استان هرمزگان با اشاره به اینکه فاز نهایی آبشیرین‌کن بندرعباس به ظرفیت 60هزارمترمکعب در روز آماده بهره برداری است، عنوان کرد: این پروژه با اعتبار یک هزار و 200میلیارد تومان اجرا شده است که برای راه اندازی این فاز، پست برق بستانو، خط انتقال برق، پست برق GIS داخل سايت، یک باب مخزن 30هزار متر مکعبی در داماهی و 33کیلومتر خط انتقال آب از آبشیرینکن یکصد هزار متر مکعبی تا مخازن داماهی احداث شده است.
 
وی افزود: فاز نخست تأمین آب شهر گوهران و روستاهای مسير از سد سهران با آبرسانی به شهر گوهران و 13روستا آماده افتتاح است که برای تحقق اهداف فاز نخست حفر و تجهیز دو حلقه چاه، 12مخزن به ظرفیت شش هزار و 770متر مکعب، سه ایستگاه پمپاژ، 42 کیلومتر كلكتور اصلي و 53 كيلومتر كلكتور فرعی و 62کیلومتر شبکه توزیع آب اجرا و احداث شده است.
 
استاندارهرمزگان، با بیان اینکه با بهره برداری کامل از این طرح، نزدیک به 20هزار نفر از آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد، گفت: اعتبار کل این طرح یک هزار میلیارد ریال است که 713میلیارد ریال دیگر برای اجرای کامل آن مورد نیاز است.
 
دکتر همتی با اشاره به اولويت‌های اجرایی فعلی در این مسیر آبرسانی، بیان داشت: در گام بعدی این طرح، روستاهای محور تيدر شامل 10 روستا و با جمعیت بیش از چهارهزار نفر  و محور خمینی شهر و پاهتک آبرسانی می شود.
 
 وی همچنین از اجرای فاز اول طرح تأسیسات فاضلاب میناب نیز خبر داد و گفت: مدول اول تصفیه خانه فاضلاب فرآيند لجن فعالMLE با ظرفيت هفت هزار و 620متر مکعب در روز، 41كيلومتر شبكه جمع آوری اصلی  و فرعی فاضلاب و هشت کیلومتر خط انتقال فاضلاب در فاز نخست این طرح اجرا شده است.
 
همتی اضافه کرد: میزان اعتبار هزینه شده در این فاز 840 میلیارد ریال است که برای اجرای کامل آن 360میلیارد ریال اعتبار لازم است.
 
استاندار هرمزگان، طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب روستای تیاب میناب را یکی دیگر از پروژه های قابل افتتاح در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد و گفت:11 كيلومتر شبكه جمع آوری فاضلاب، 2 كيلومتر خط انتقال، سه ايستگاه پمپاژ و پكيج تصفيه خانه فاضلاب به ظرفيت 880 متر مكعب در شبانه روز در این طرح با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال اجرا شده است.
 
وی، همچنین اضافه کرد: آبشیرین‌کن مهدی آباد فین با ظرفیت 150متر مکعب در شبانه روز با اعتبار 70میلیارد ریال و آبشیرین‌کن روستای کوخرد و چاله گریند با ظرفیت 750 مترمکعب در روز و اعتبار 63میلیارد از دیگر پروژه هایی است که آماده بهره برداری است.
 
مقام عالی اجرایی استان، همچنین از بررسی مشکل تأمین آب در مناطق مختلف استان در نشست امروز خبر داد و گفت: امروز با بررسی امکانات و ظرفیت های موجود، تصمیمات لازم برای هر منطقه اتخاذ شد و مقرر شد طی جدول زمان بندی، برنامه آبرسانی به مناطق مختلف اجرایی شود.
 
همتی با اشاره به برنامه های مهم آبرسانی در استان، افزود: تامين و انتقال آب به شهر رويدر و 24روستای مسیر با جمعیتی نزدیک به 26هزارنفر از طریق خط انتقال از آب شيرين كن بندرعباس، انتقال آب به تازیان، رضوان و روستاهای اطراف آن از دیگر برنامه هایی است طی سال جاری شروع و برخی از آن ها به اتمام می رسد.
 
استاندار هرمزگان با بیان اینکه میزان شیرین سازی آب در سال 92، 12میلیون مترمکعب بوده است و هم اکنون این ظرفیت به 95میلیون مترمکعب افزایش یافته است، تصریح کرد: این میزان تولید، معادل نیمی از مصرف آب شرب هرمزگان است و به عنوان یکی از بزرگترین خدمات دولت در استان هرمزگان به شمار می رود که در راستای تأمین آب پایدار مناطق اجرایی شده و برای سالیان متمادی، مشکل کمبود آب در هرمزگان را رفع می‌کند.
 
وی افزود: انتقال فاضلاب بندرعباس به صنایع غرب نیز به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های شهر بندرعباس با تدابیراندیشیده شده، توسط بنگاه های اقتصادی و شرکت توسعه زیرساخت که متعلق به بنگاه های اقتصادی غرب بندرعباس است بزودی اجرایی می شود و این کار بزرگ با  2هزارمیلیارد تومان آورده صنایع تعیین تکلیف می شود.
 
دکتر همتی ادامه داد: با توجهی که به بخش آب و منابع آبی در دولت یازدهم و به‌ویژه در دولت دوازدهم صورت گرفت و مجموعه اقدامات نظام مند، هوشمندانه و برنامه ریزی دقیق پیش رو، مشکل اب را در مناطق حل خواهیم کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: صنعت شیرین سازی آب در استان به طور کامل بومی شده و روز به روز در حال توسعه است که پایداری آبی را با برنامه های پیش رو ایجاد خواهد کرد.
 
استاندار هرمزگان در پایان تصریح کرد: در سال جاری و در برخی مناطق به واسطه خشکسالی ممکن است با کمبود آب روبرو شویم اما با نقشه راهی که برای تامین آب پایدار روستاها در نظر گرفته شده، هرمزگان بزودی یکی از استان های موفق به لحاظ تأمین آب شرب پایدار می شود.

شماره خبر : ٢٤٦٨٣
انتهای پیام.


خروج